Známé osobnosti ve skautingu

Během sta let své existence ovlivnil skauting životy miliónů lidí na celém světě. Můžeme mezi nimi najít právníky, prezidenty, lékaře, politiky, herce, vědce, astronauty, dobrodruhy, spisovatele, novináře nebo třeba sportovce. Skauting vychovává silné osobnosti.

Někteří se podělili o své zážitky. Máme příležitost se tak dovědět, jak je ovlivnilo dětství ve skautu a co díky skautské výchově získali.

Anna Geislerováanna_geislerova_-_skaut_skauting

česká filmová herečka

„Do skautu mě dovedla moje starší sestra. Rozhodně vím, že kdybychom tam nechodily, byly bychom trochu jiní lidé. Dnešní doba málo vyhraňuje, co je dobré a co zlé, a pokud nejsou lidé věřící, najdou to už jen v pohádkách.“

Díky skautu jsem jiný člověk.

„Skaut byl výchovný a dával návod, co bychom měli všichni dělat. Líbí se mi také to, že učil člověka vystačit s málem, což je dnes vzácné. Těším se, že tomu také vystavím své děti.“

 

Eva Holubováeva_holubova

česká filmová herečka

„Forma skautingu je jenom hra. Způsob, jak se dostat k těm důležitým věcem, které skauting obsahuje. Dostat se k sounáležitosti, k pokoře a k tomu myslet na bližního stejně, jako na sebe samého. Takhle jsem skauting cítila…“

U všech mých přátel, kterých si vážím, se zpravidla nakonec ukáže, že byli ve skautu.

„Prostě jsme byli s oddílem na výletě. Samozřejmě jsme parádně zmokly. Všechny holky jsme měly pláštěnky, kromě jedné. A my jsme začali dohadovat, která ji bude moci vzít k sobě pod pláštěnku. Mám pocit, že o tom to celé bylo.“

Václav Havelvaclav_havel_-_myslenky_skautingu_jsou_stale_aktualni._skaut

bývalý prezident ČR

„Rád vzpomínám na dobu, kdy jsem se svým skautským oddílem také sjížděl řeky a prožíval podobná dobrodružství jako vy. Vím, co vše pro vás skauting znamená, a raduji se z toho, že jeho myšlenky jsou stále aktuální a oslovují mladé lidi.“

Myšlenky skautingu jsou stále aktuální.

„Skrze pestrý program, který skauting nabízí, získáváte dobré návyky pro život ve společnosti a svou další činností jí prokazujete nezištnou službu. Naše země takové občany potřebuje.“

 

Jiří Menzel

režisér, herec a spisovatel, držitel Českého lva i Oscara

„Nějak se nám víc a víc nejrůznějšími cestami vtlouká do hlavy, že si každý mladý člověk musí po vzoru těch filmových a seriálových hrdinů své místo na slunci vydobýt sám, a to třjiri_menzel_-_clovek_neni_na_svete_sam._skaut_skautingeba i na úkor ostatních. Ve skautu, nebo jak nás pokřtili přátelé českého jazyka, v Junáku, jsme byli soudržnější a učili se věrnosti a smyslu pro solidaritu. Bylo nám vštěpeno, že nejsme na světě jenom pro sebe, ale jsme v rytířském duchu mušketýrů „Jeden za všechny, všichni za jednoho“. Všeobecně se má za to, že skauting vychovává mladé duše k úctě k přírodě, k šetrnosti k životnímu prostředí, naučí samostatnosti.“

Člověk není na světě sám.

„Je to pravda, ale působení skautingu je mnohem širší. Povzbuzovalo dnes často zapomínané vědomí, že člověk není na světě sám, ale je ve své obci spoluúčasten, závislý na ostatních a zodpovědný za ostatní. Silný chrání slabého – bylo jedno ze skautských hesel. Věrnost byla zdůrazňovanou ctností. S tím taky souvisí, že ve skautu jsem se setkal velmi silně s pojmem vlastenectví a pocitem příslušnosti k národu. Není náhodou, že do zahraničního odboje za války odešlo tolik lidí vychovaných skautingem.“

Petr Sýkorapetrsykora

podnikatel, zakladatel nadačního fondu Dobrý anděl

„Vůdčí dovednosti a inspiraci, kterou jsem uplatnil v podnikání, jsem nabral ve skautském oddíle. Principy jsou podobné, jen situace a lidé se mění.“

Principy jsou podobné, jen situace a lidé se mění